Hydroponické pěstování rostlin

Pěstování rostlin bez půdy, hydroponie, se stává hitem. Půda je v tomto případě nahrazena živným roztokem. Tímto pěstováním je sníženo riziko napadení rostlin škůdci a plísněmi, naopak velmi dobře rostliny z hydroponie získávají živiny.

První zmínka o hydroponím pěstování je již ze starého Egypta, kteří pozorovali při tomto způsobu pěstování rychlejší přírůstky rostlin a menší náchylnost k chorobám.

Optimální umístění rostlin pěstovaných tímto způsobem je mimo studený vzduch a průvan, je nevhodné vystavit je přímým slunečním paprskům. Není potřeba místo pro rozsáhlé kořenové systémy, kterými obvykle rostlinky získávají živiny z půdy. Rizikem je používat  pro zálivku tvrdou a studenou vodu (optimální teplota je 20 °C).


Výhody hydroponického pěstování rostlin

  • výpěstky jsou čisté, svěží, voňavé
  • vhodnost pro alergiky (absence alergenů v zemině nahrazené pěstebním roztokem)
  • kontrola přesné skladby živin
  • rostliny vyrostou rychleji, takže se dřív sklízí úroda ze zelené zahrádky
  • hygieničtější pěstování proti klasickému způsobu v půdě
  • rostliny nehnijí a neplesniví z vlhka
  • nepoužíváte žádná průmyslová hnojivaKompaktní systémy pak nabízejí automatickou zálivku, kdy rostliny dostávají stanovené množství vody a živin, nejsou tedy vystaveny šokům z nedostatku a přebytku, rostou plynule, za optimálních podmínek. Zásobníky živného roztoku vydrží i několik dní, proto je využívají i lidé, kteří jsou často mimo domácnost. Pro úspěšné pěstování je však potřeba zejména v úvodu věnovat rostlinkám patřičnou péči.

Hydroponicky pěstované rostliny mají vyšší obsah vitamínů a minerálních látek a intenzivněji voní. To ocení zejména pěstitelé bylinek. Hydroponická zahrada je méně náročná na prostor – kořeny rostlin se nerozvětvují, jelikož nemusí hledat živiny v půdě.